پایگاه اینترنتی درمانگاه گلستان شیراز

ارزان ترین و بهترین جای ختنه در شیراز در سال 1403

ارزان ترین و بهترین جای ختنه در شیراز در سال 1403

هزینه ختنه اطفال و کودکان در شیراز فقط 400 هزار تومان

شماره تماس دکتر ختنه جهت هماهنگی 07137442421

دکتر مهدی زارع پیشه

ختنه کردن نوزادان زیر شش ماه

ختنه عملی است که در آن پوست اضافی قفسه آلت تناسلی کودک برداشته می شود و تغییراتی در ظاهر آلت تناسلی ایجاد می شود و اگرچه در کشور ما عامل اصلی این امر توصیه های دینی و اعتقادات رایج بود، اما امروزه ختنه را عملی می نامند. عملیات علمی و حتی در بسیاری از کشورهای جهان با وجود اینکه از نظر دینی و اعتقادی مردم خود نیازی به آن ندارند، انجام می دهند.

ختنه نوزاد

ختنه نوزاد قدمت زیادی دارد، در بین جوامع مختلف این عمل از زمان های قدیم تنها به دلیل اعتقادات مذهبی و آیینی انجام می شده است. محققان حتی آن را در بدن مومیایی هایی پیدا کرده اند که قدمت آنها به مصر باستان و حدود ۵۰۰۰ سال پیش بازمی گردد. از قرن ۱۹ به بعد دلایل و شواهد علمی برای این کار کشف شد. امروزه انجام این عمل از قالب یک باور کاملاً مذهبی خارج شده و به یک عمل کاملاً علمی تبدیل شده است. به طوری که حتی والدینی که در دین خود این کار را الزامی نمی دانند برای فرزندان پسر خود نیز چنین می کنند. به عنوان مثال، در آمریکا، ۶۰ درصد از نوزادان پسر در بدو تولد ختنه می شوند.

جراحی برای ختنه کردن نوزادان زیر شش ماه در شیراز

لازم به ذکر است که ختنه نوزادان بیشتر در کشورهای اسلامی انجام می شود. در مورد فواید و مضرات این امر نظرات مختلفی وجود دارد. در حالت طبیعی، یک ماده سفید رنگ در زیر پوست آلت تناسلی کودک ترشح می شود. این ماده خاصیت نرم کنندگی دارد و از چسبیدن پوست به سر آلت جلوگیری می کند.لازم به ذکر است که این ماده چرکی نیست.

در برخی موارد این ترشحات عفونی شده و پوست سر نیز عفونی می شود.در موارد نادر این عفونت باعث عفونت کلیه به خصوص در نوزادان و نوزادان می شود. آمار نشان می دهد که عفونت ادراری در پسران ختنه نشده بسیار بیشتر از پسران ختنه شده است.

بنابراین این عمل رایج از بروز عفونت ادراری جلوگیری می کند. تحقیقات نشان می دهد که سرطان دهانه رحم در زنان و سرطان آلت تناسلی در مردان در جوامع ختنه شده کمتر از جوامع ختنه نشده است.

به دلیل فواید و آثار مثبت این عمل در برخی از ادیان مانند اسلام واجب شده است برخی از آثار و فواید ختنه مردان عبارتند از:

پیشگیری از عفونت ادراری در نوزادان و نوزادان، پیشگیری از سرطان، پیشگیری از ایدز و… در مورد علت ایجاد این اندام باید گفت: وجود این عضو قبل از تولد نوزاد، حفظ بخشی از جنین را تضمین می کند، اگرچه پس از تولد مانند بند ناف عضوی زائد به حساب می آید. کودکی که پس از تولد بریده می شود. همچنین مزایای دیگری که با پیشرفت علم مشخص خواهد شد.


اثرات این عمل چیست؟

یکی از مزایای ذکر شده توسط آکادمی اطفال آمریکا برای ختنه، پیشگیری از سرطان آلت تناسلی در آینده است.نشان داده شده است که ختنه پسران در سنین پایین از آنها در برابر سرطان آلت تناسلی در آینده محافظت می کند، در حالی که ختنه آنها در سنین بالاتر چنین تأثیری ندارد.

بد نیست اضافه کنیم که سرطان آلت تناسلی بسیار کشنده است و از هر ۴ مردی که به سرطان آلت تناسلی مبتلا می شوند، یک نفر می میرد. یهودیان طبق دستور دین خود باید کودکان پسر را ختنه کنند و جالب است بدانید که سرطان آلت تناسلی در بین مردان یهودی اصلاً یافت نشد. در قاره آمریکا، جایی که ختنه مدت‌ها متداول بوده، سرطان آلت تناسلی کمتر از ۱ درصد سرطان‌های مردانه را تشکیل می‌دهد، در حالی که در قبایل آفریقایی و برخی از قبایل آسیایی که ختنه انجام نمی‌شود، تقریباً از هر پنج مرد، یک مرد به سرطان آلت تناسلی مبتلا است. متأثر، تحت تأثیر، دچار، مبتلا. در آمریکای جنوبی که این روش رایج نیست، یکی از شایع ترین انواع سرطان در مردان سرطان آلت تناسلی است.


بهترین سن برای ختنه نوزاد

در مورد بهترین سن برای انجام این عمل نظرات مختلفی وجود دارد، اما بهترین سن برای انجام ختنه، دوران شیرخوارگی است. ۱-۳ ماه پس از تولد. اگرچه سن مناسب برای انجام این روش زیر ۲ سال ذکر شده است، اما چهار ماه اول بهترین زمان برای انجام آن است.اگر زود انجام شود، به سرعت بهبود می یابد، ترمیم عالی است و مانند بند ناف افتاده می جوشد.

برای پسرانی که در یک تا دو ماهگی ختنه می شوند، احتمال عفونت بعد از آن کمتر است. دلیل این امر این است که در دوران نوزادی، آنتی بادی های مادری هنوز در خون کودک وجود دارد و او را از عفونت محافظت می کند.


ختنه چگونه انجام می شود؟

برای انجام این عمل رایج ۲ روش وجود دارد: یکی روش جراحی و دیگری ختنه حلقه

جراحی ختنه یک عمل ساده اما پیچیده است. ابتدا پزشک یک برش کوچک در پوست جلوی آلت تناسلی ایجاد می کند، سپس پوست را به عقب می کشد و بخیه می زند و ۲ میلی متر پوست اضافی باقی می ماند. روش دیگر ختنه حلقه ای است که با استفاده از حلقه و سفت کردن نخ آن در اطراف پوست ختنه گاه، پوست به تدریج مانند بند ناف خشک می شود و پس از ۱۰ روز خود به خود می ریزد.

پزشک تصمیم می گیرد که کدام روش بهتر از روش دیگر است و اساس این تصمیم عمدتاً سن کودک است. به طور کلی روش ختنه حلقه ای ساده تر است و احتمال خونریزی بعد از ختنه کمتر است، اما این روش فقط تا ۵-۴ ماهگی انجام می شود و در سنین بالاتر ختنه باید به صورت جراحی انجام شود.در مورد مراقبت های بعد از عمل، تفاوتی بین دو روش جراحی و استفاده از حلقه وجود ندارد و هر دو نیاز به مراقبت یکسان دارند. آنتی بیوتیک ها معمولاً برای اولین یا دو روز اول برای جلوگیری از عفونت نوزاد تجویز می شوند. ضمناً محل ختنه نیازی به بانداژ ندارد و بهتر است روز دوم کودک را به دستشویی ببرید.


موارد منع مصرف این عمل چیست؟

اگر سر آلت تناسلی نوزاد در سطح پوست شرمگاهی باشد و در واقع آلت تناسلی نوزاد در چربی شرمگاهی فرو رفته باشد. اگر آلت تناسلی نوزاد بسیار کوچک است، یعنی. کوچکتر از ۲٫۵ سانتی متر است (آلت تناسلی کودک سالم بین ۲٫۸ تا ۴ سانتی متر است) اگر مجرای ادرار به جای نوک آلت تناسلی در زیر گلن یا ساقه آلت تناسلی قرار داشته باشد و پوست ختنه گاه به طور کامل تشکیل نشده باشد (در اصطلاح عامیانه: نوزاد ختنه شده متولد می شود). این حالت غیرطبیعی است و نوزاد به جای ادرار کردن به سمت پایین ادرار می کند، در چنین مواقعی نباید کودک را ختنه کرد، بلکه باید در ۱۸ ماهگی با عمل جراحی خاصی آلت تناسلی او را اصلاح کرد. اگر کودک دارای اختلالات خونریزی دهنده مانند هموفیلی است.

مراقبت های لازم بعد از ختنه چیست؟

کودک شما باید حداقل ۱ ساعت پس از ختنه تحت نظر باشد.در روزهای اول محل ختنه را از آلودگی و مدفوع دور نگه دارید و در صورت آلوده بودن به مدفوع آن را با آب و صابون تمیز کنید.
استفاده از پماد تتراسایکلین یا ژل پترولیوم دارویی روی حلقه و آلت تناسلی ۳ بار یا بیشتر در روز به مدت حداقل ۷ تا ۳۰ روز.
اگر بی قرار هستید، از شیاف یا قطره استامینوفن (هر پوند دو قطره) استفاده کنید.
پوشک کودک باید تا حد امکان باز باشد و محکم بسته نشود.
دو روز پس از جراحی می توانید نوزاد خود را حمام کنید.
برخی از مقالات تاکید می کنند که پس از افتادن پانسمان اولیه، می توان کودک را حمام کرد و برای بهبودی سریعتر، کمی نمک به حمام او اضافه کرد، اما از هیچ ماده ضدعفونی کننده دیگری در آب استفاده نکنید. نخ معمولا بین ۷ تا ۱۰ روز جذب می شود در صورت استفاده از حلقه حداکثر در عرض یک هفته خود به خود می ریزد.

ختنه در شیراز
بهترین دکتر ختنه در شیراز
درمانگاه ختنه در شیراز
مراکز ختنه در شیراز
هزینه ختنه در شیراز
فوق تخصص ختنه در شیراز
بهترین جای ختنه در شیراز
جراح ختنه در شیراز